Atopický ekzém
O onemocnění
Atopický ekzém, odborně atopická dermatitida, je chronické zánětlivé a svědivé kožní onemocnění. Patří k celoživotním epizodickým onemocněním, kdy se střídají období klidu a vzplanutí se silným výskytem ekzému. Kontinuální průběh atopického ekzému bývá výjimečný.
Nemoc postihuje 15 až 30 procent dětí a zhruba 2 až 10 procent dospělých. Asi v 80 procentech případů nemoc propuká během prvních 5 let života, leckdy už v prvním roce.
Jedná se v podstatě o kožní zánět, který má většinou alergický původ. Atopická dermatitida vzniká důsledkem snížení odolnosti lipidové kožní bariéry, kdy dochází ke snížení hydratace pokožky, a tedy ke zvýšení její suchosti. Kůže se stává méně odolnou proti působení spouštěcích faktorů, jakými jsou dráždivé látky a alergeny, které atopický ekzém dále zhoršují.
Pacientům se na pokožce objevují zarudlá a svědivá šupinatá ložiska, a to zpravidla v ohybových místech končetin – zápěstí, loketní a zákolenní jamky, dále pak na obličeji, krku a v horní části hrudníku. Tato ložiska silně svědí a nutí ke škrábání, čímž se ale do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce a ekzém se zhoršuje. Šupinatá ložiska se následně odlupují. Atopická pokožka může mít i jiné různé podoby od pupínků a puchýřků až po mokvající ložiska, stroupky, zhrubnutí pokožky.
Na rozvoji atopického ekzému se podílí genetika i vlivy životního prostředí. Nemoc zhoršují například alergeny, mikroby, dráždivé látky, hormonální i klimatické faktory nebo též psychický stres. Hlavními spouštěcími faktory jsou:
- Změny v dietě – časté bývají reakce na kravské mléko, vejce, sóju, arašídy, ryby, ořechy, citrusy, kiwi, rajčata, kakao, čokoládu
- Kosmetické a mycí prostředky – mýdla, saponáty, prací prostředky
- Alergeny – prach, pyly, roztoči, zvířecí srst, cigaretový kouř i umělá vlákna, například polyester
- Pot
- Stres
- Slunění
- Hormonální výkyvy během puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy
Ani v případě atopického ekzému nejde o závažné či život ohrožující onemocnění. Je ale často velmi nepříjemné a náročné na psychiku pacienta i jeho blízkého okolí.
Možnost léčby
Jediným řešením je včasná léčba, která omezuje závažné projevy onemocnění a působí preventivně proti dalším vzplanutím. Pro dosažení úspěchu je nezbytná úprava životosprávy a omezení všech faktorů vyvolávajících pocity svědění.
Emoliencia jsou často hlavní součástí léčby atopického ekzému a využívají se zejména u mírných forem onemocnění. Jejich úkolem je obnovovat, zjemňovat a hydratovat pokožku.
Lokální kortikosteroidy přicházejí na řadu v akutních fázích onemocnění. Mají rychlý nástup účinků, ale mohou se používat pouze krátkodobě k překonání kritických potíží. Po nejhorší fázi se postupně vysazují a nahrazují léčivy, která ekzém udržují v klidovém stavu. Kortikosteroidy jsou léky na lékařský předpis.
Inhibitory kalcineurinu snižují rozsah, závažnost a projevy atopické dermatitidy a zmírňují svědění a zánět. Jsou určeny pro pacienty s těžkými formami onemocnění. Na rozdíl od kortikosteroidů nemají nežádoucí účinky a mohou se používat i na citlivých místech. Mají dobré výsledky při akutních i chronických projevech atopického ekzému, je ale nutné vědět, jak a kdy je správně užívat.
Přípravky na bázi ichtamolu se užívají k doléčení zánětu. Účinná látka podporuje regeneraci pokožky, má protizánětlivý a protisvědivý účinek a snižuje riziko opětovného vzplanutí po vysazení léčiv.
Sedativní antihistaminika jsou zklidňující protialergická léčiva zmírňující projevy svědění nebo kopřivky. Používají se krátkodobě, a to zejména u dětských pacientů.
Fototerapie se doporučuje především v chronickém a subakutním stadiu ekzému. Používá se k ní úzkopásmové UVB záření, u akutních forem se upřednostňuje UVA1.
Podpůrná léčba na bázi olejových přísad do koupelí promašťuje pokožku a vytváří na ní ochrannou vrstvu bránící vysoušení. Kratší koupele se doporučují každý druhý den. Poté je nutné šetrně osušit jen lehkým poklepem ručníku a aplikovat emoliencia.
Biologická léčba - Centra biologické a cílené léčby v dermatologii
Lázeňská péče
V rámci lázeňské léčby se nasazují sirovodíkové minerální koupele s antiseptickým a protizánětlivým účinkem.
Lázeňská léčba, jako nezbytná součást potřebné zdravotní péče, je hrazena buď plně (komplexní lázeňská péče – KLP), nebo částečně (příspěvková lázeňská péče – PLP) zdravotní pojišťovnou. Pojišťovny se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění, jehož součástí je Indikační seznam pro lázeňskou péči, který upravuje pravidla poskytování lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami. Neschválí-li zdravotní pojišťovna komplexní ani příspěvkovou lázeňskou péči, může klient absolvovat pobyt v lázních jako samoplátce.
Lázně na kožní nemoci:
- Františkovy Lázně
- Horské lázně Karlova Studánka
- Janské Lázně
- Lázně Kynžvart
- Lázně Lednice
- Lázně Slatinice
- Léčebné lázně Jáchymov
- Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník
- Schrothovy léčebné lázně - Lázně Lipová
- Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves
- Slatinné lázně Bělohrad
- Smrdáky (Slovensko)
- Termální lázně Velké Losiny