Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků

Docent Gkalpakiotis: Lupénka vzniká podobně jako softwarová chyba

Jaké jsou spouštěče psoriázy a jaké věkové skupiny nejčastěji postihuje? V další části talkshow Lupénka načisto, která vznikla k příležitosti letošního Světového dne psoriázy, se doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, věnuje zejména faktorům, které souvisejí se samotným propuknutím lupénky.

Aby psoriáza vznikla, musí přijít do kůže informace. Ta přichází skrze náš imunitní systém, proto se ostatně lupénka řadí právě mezi imunitně zprostředkovaná onemocnění. „Pojďme si představit naše tělo jako složitý počítač, který má složitý software, který pokud funguje, tak je všechno v pořádku. Jakmile se ale v softwaru objeví nějaká chyba, tak potom cytokiny, což jsou vlastně takové bílkoviny, které by za normálního stavu měly pomoct našemu tělu bránit se proti různým infekcím či virům, pošlou do kůže chybnou informaci. A to nastartuje celý proces, který v tomto případě vede až k lupénce,“ popisuje doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, onu disregulaci imunitního systému, která za vznikem lupénky stojí.

I genetika hraje v případě psoriázy svou roli. Ačkoli se nejedná o onemocnění dědičné, dědí se však dispozice neboli náchylnost k této nemoci. Pokud onemocněním trpí jeden z rodičů, riziko se pohybuje někde mezi 10–20 %, pokud ovšem lupénku mají oba rodiče, toto riziko se zvyšuje až na 50 %.

Psoriázou pak nejčastěji objevuje u mladých lidí ve věku 18 a 30 let. Proč tomu tak jak, na to současná medicína nemá jasnou odpověď. Mnohdy ale odborníci v souvislosti s lupénkou skloňují slovo stres. „Můžeme samozřejmě spekulovat, jestli je to stres, který může být způsoben přechodem ze střední na vysokou školu a obecně s obdobím, kdy začíná dospělost,“ komentuje docent Gkalpakiotis. Velkým spouštěčem je ale i infekce, ať už se jedná o angínu nebo aktuální koronavirovou infekci. Druhou věkovou skupinou, kterou psoriáza velmi často postihuje, jsou dospělí ve věku 55 až 60 let. Spouštěče bývají podobné. Kromě stresu a infekčních onemocnění se jedná o faktory, které ale rovněž můžou zapříčinit psoriázu téměř v každém věku, jako například obezita, užívání alkoholu nebo třeba jen obyčejné poranění kůže.

Kolik pacientů v České republice se s lupénkou potýká? A do jaké míry se dá psoriáza vyléčit? Podívejte se na celé video.

Docent Gkalpakiotis: Lupénka vzniká podobně jako softwarová chyba
< Zpět

Hlavní partneři SPAE ČR

Partneři SPAE ČR