Europso - Čeští zástupci na konferenci ve Vídni
28. 11. 2025
V sobotu 22. listopadu 2025 proběhla ve Vídni mezinárodní konference EUROPSO, kde se setkali zástupci pacientských organizací z celé Evropy.
Hlavním tématem bylo sdílení zkušeností a novinek v péči o lidi s psoriázou a psoriatickou artritidou.
Co zaznělo za Českou republiku
Za SPAE zde vystoupil prezident spolku Josef Pohůnek s informacemi o moderní biologické a systémové léčbě v ČR a o přidružených onemocněních, která psoriázu často provázejí. Členka výboru SPAE a EUROPSO Gabriela Doleželová představila český „Puntíkový den“ – každoroční akci pro děti u příležitosti Světového dne psoriázy. Letošní ročník doprovodily hry a koncert souboru ZUŠ Velké Meziříčí.
Volba vedení EUROPSO
Delegáti potvrdili novou správní radu EUROPSO na období 2025–2028. Výbor byl jednomyslně zvolen ve stejném složení jako dosud – osvědčil se a všechny členské země mu vyjádřily plnou podporu.
Diskuze a spolupráce
Program konference doplnily prezentace evropských datových projektů, workshopy k budoucím kampaním Evropského týdne psoriázy 2026 a sdílení zkušeností mezi členskými organizacemi. Diskuse pokračovaly i mimo jednací sál – během přestávek i na společné večeři. Bylo znát, že vzájemná spolupráce má smysl a pomáhá všem pacientům v Evropě. (Josef Pohůnek)