Jak v pohodě přečkat podzim a zimu navzdory lupénce
8. 10. 2021
Pro někoho nejpestřejší a nejkrásnější období roku, pro jiné měsíce plné trápení. Lupénka a podzim, natož pak zima, zkrátka nejsou tou nejlepší kombinací. Poradíme vám, jak toto náročné období co nejlépe zvládnout.
Důvodů, proč může sychravé a chladné počasí zhoršit příznaky lupénky, je několik. Kombinace chladného venkovního vzduchu a suchého prostředí ve vytápěných interiérech připravuje pokožku o potřebnou vlhkost, která je pro pacienty alfou a omegou. Dny se zkracují, ubývá slunečního svitu a kvůli teplejšímu oblečení dopadá na pokožku výrazně méně ultrafialového záření, zejména UVB, které pomáhá snižovat nadprodukci kožních buněk. Když pak teploty klesnou pod bod mrazu, mohou se zvyšovat i bolestivé projevy. To se týká zejména lidí, kterým lupénka zasáhla i klouby. Při troše vůle a opatrnosti si ale podzim a zimu mohou užít i psoriatici. Tady je několik tipů, jak na to:
Zvlhčete si vzduch – vybavte se zvlhčovačem vzduchu a pořiďte si do domácnosti více rostlin. Před spánkem si v ložnici vyvětrejte. Čerstvý vzduch vám nejen zvýší vlhkost ve vytápěném interiéru, ale zároveň bude mít pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku.
Pijte vodu – pamatujte, že vaše kůže potřebuje hydrataci a voda dodávaná tělu pitným režimem je tím nejlepším řešením. Studie českých lékařů uskutečněná pod vedením prof. Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, dokázala, že pravidelným a dostatečným pitím vody se uplatní zásobní funkce kůže pro vodu, zvětší se tak její objem a pleť se vyhlazuje od vrásek. To ale neznamená, že bychom při tom měli rezignovat na hydratační krémy. Ty mají lokální účinek na povrchu pokožky.
Pečlivě volte oblečení – dávejte přednost více tenčím, než jedné silné vrstvě oblečení a volte co možná nejvzdušnější a měkké přírodní materiály. Zabráníte tím zbytečnému pocení, které může lupénku zhoršovat. Chraňte se před ostrým a suchým větrem. Za jasných dnů naopak nezapomeňte načerpat energii ze slunečních paprsků. UVB záření zpomaluje tvorbu nových kožních buněk v ložisku lupénky.
Relaxujte – na podzim se v přírodě vše zpomaluje a ukládá ke spánku. Zpomalte i vy a věnujte se sami sobě. Dopřejte si relaxační koupele nebo vyzkoušejte techniky uvolňující stres. Snažte se nepřipouštět si, že následující měsíce jsou pro psoriatiky náročnější a naplno si užívejte všech radovánek, které podzim a zima dokážou nabídnout.
Promluvte si o vhodnosti léčby – pokud se vaše lupénka na podzim a v zimě vždy zhorší, promluvte se svým lékařem. Nenechte se odbít tím, že je to běžné. Třeba pomohou jen menší úpravy léčebné kúry nebo přidání světelné terapie. Více se o možnostech léčby dozvíte v talk show Lupénka načisto už 3. listopadu od 17:00 hodin na našem facebookovém profilu.