Lupénka. Mnohem hlubší problém, než se může zdát
8. 10. 2021
Ruku na srdce. Kolik toho víte o lupénce neboli psoriáze? Nespokojte se jen s mylnou představou, že jde o onemocnění kůže. Lupénka totiž může mít mnohem závažnější projevy, než jsou puchýřky a odlupující se šupinky.
Lupénka patří do skupiny takzvaných imunitně zprostředkovaných onemocnění a jejím nejtypičtějším projevem jsou skutečně zánětlivá ložiska na pokožce. Způsobuje je porucha, která hyperaktivuje imunitní systém a ten organismu přikazuje, aby vytvářel nové kožní buňky, které ve skutečnosti nepotřebuje. „Zatímco u zdravého člověka kožní buňky dozrávají přibližně po 21 až 28 dnech, u lidí s psoriázou se to děje už mezi třetím a pátým dnem. Proto nejsou kvalitně zrohovělé, ulpívají na kožním povrchu a vytvářejí viditelné šupiny,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová.
Symptomy lupénky jsou nejvíce patrné na kůži, ale lidé s tímto onemocněním mají zvýšené riziko vzniku dalších zdravotních stavů včetně rakoviny, kardiovaskulárních chorob, artritidy, Crohnovy choroby, cukrovky 2. typu nebo deprese. „Lidé se středně těžkou až těžkou psoriázou jsou řazeni na druhé místo v žebříčku negativního dopadu na kvalitu života hned za depresí a jejich postižení je srovnatelné s jinými závažnými onemocněními jako jsou onemocnění srdce nebo revmatoidní artritida,“ upozorňuje docentka Arenbergerová.
S lupénkou na vozík a zase zpátky na nohy
Kromě lupénky známe také takzvanou kloubní lupénku neboli psoriatickou artritidu. Jedná se o dvě různá chronická onemocnění, kerá spolu mohou, ale nemusí být úzce spojena. Pokud nemáte lupénku, můžete mít psoriatickou artritidu. Můžete také mít lupénku, aniž byste měli psoriatickou artritidu. Oběma nemocemi bývá postižena skoro třetina pacientů. Kromě vrozené dispozice je dalším rizikovým faktorem věk. Psoriatická artritida se nejčastěji objevuje mezi 30. a 50. rokem života. Nepodceňujte proto sebemenší potíže a vždy je raději konzultujte s lékaři.
Psoriatická artritida způsobuje ztuhlost, bolest a otoky kolem kloubů a šlach na rukou i nohou. V pokročilejších stádiích dokáže pacienty úplně vyřadit z běžného života. Projevuje se také změnami na nehtech. Současná medicína dokáže projevy lupénky i psoriatické artritidy minimalizovat. Důkazem může být příběh jednoho z nejlepších českých horolezců Honzy Trávníčka. Ten ještě před lety chodil o berlích a dnes je díky biologické léčbě na expedici v Himaláji. V nejblížších dnech se svou výpravou dosáhne na vrchol další z tamních osmitisícovek, hory duchů Manáslu.
Jeho životní příběh plný naděje nejen pro pacienty s lupénkou bude součástí talk show Lupénka načisto, kterou můžete 3. listopadu od 17:00 sledovat na Facebooku pacientské organizace SPAE ČR. Dalšími hosty budou špičkoví čeští dermatologové, kteří nabídnou nejaktuálnější informace o lupénce a možnostech její léčby v rámci živé poradny ihned po pořadu.